Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Koszalinie – relacja

Powiększ obraz

Szanowni Państwo,

W związku z obchodami 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez państwo polskie, 11 listopada 2016 r. na terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie odbyły się uroczystości w ramach trzeciej odsłony miejskich ceremonii niepodległościowych pt. „Powszechna mobilizacja do walki o granice Polski”, których celem było upamiętnienie tego historycznego wydarzenia oraz wspólne świętowanie wraz z mieszkańcami Koszalina.

Uczestnicy podczas trwającego pikniku militarnego mieli możliwość zobaczyć z bliska sprzęt wojskowy, w tym m.in. czołg Renault FT 17, samochód pancerny wz. 34, broń oraz żołnierskie umundurowanie z okresu I wojny światowej. Mogli zapoznać się również z działalnością grup rekonstrukcyjnych i harcerzy, zaśpiewać polskie pieśni patriotyczne wspólnie z akademickim chórem Politechniki Koszalińskiej, czy też obejrzeć zabytkowe samochody oraz motocykle.

Na czas Święta Niepodległości główny budynek Archiwum został udostępniony dla wszystkich chętnych, którzy zechcieli zapoznać się z jego działalnością, a pracownicy archiwum udzielali zainteresowanym informacji na temat zasobu archiwalnego, genealogii oraz konserwacji i digitalizacji dokumentów.

izabela rogowska -12Wyjątkowym wydarzeniem, które uświetniło obchody dnia 11 listopada 2016 była prezentacja (tylko przez jeden dzień) w budynku wystawienniczym Archiwum „Archig@lerii” oryginalnych i szczególnie cennych dokumentów z okresu burzliwego odrodzenia się państwa polskiego. Dokumenty te znajdują się, na co dzień w zasobie Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Na wystawie pt. „Niepodległa w zasobie Archiwum Akt Nowych w Warszawie” zaprezentowano m.in. Akt 5 listopada z 1916 roku, korespondencję Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego, legitymację Ignacego Jana Paderewskiego na konferencję pokojową w Paryżu oraz memoriał jego autorstwa skierowany do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona. Zobaczyć można także było akt przekazania władzy Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną z 11 listopada 1918 roku.

izabela rogowska -242Specjalnym gościem w tym dniu był dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie dr Tadeusz Krawczak, dzięki któremu tak cenne i oryginalne archiwalia mogły odwiedzić koszalińskie archiwum. Prezentacji dokumentów towarzyszył okolicznościowy wykład poświęcony procesowi odbudowy polskich struktur państwowych, połączony z pokazem filmu dokumentalnego z lat 20. XX wieku pt. „Od Komendanta do Marszałka”.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również wystawy związane z okresem I wojny światowej oraz odzyskania przez państwo polskie niepodległości: wystawa „Dziś albo nigdy. Wielka Wojna i polskie dążenia niepodległościowe” przygotowana przez Archiwum Narodowe w Krakowie (wystawa ta, była głównym punktem odniesienia do zorganizowanego przez nasze Archiwum konkursu), wystawa „Kobieta w sercu żołnierza… Atelier wojenne z lat 1914-1918” przygotowana przez Archiwum Państwowe w Przemyślu, a także wystawa własna koszalińskiego archiwum „Odzyskanie niepodległości przez Polskę w koszalińskich archiwach prywatnych oraz w zasobie Archiwum Państwowego w Koszalinie”.

45Dzień Niepodległości był także okazją do zapoznania się i zaprezentowania publikacji o tematyce pierwszowojennej, które powstały przy udziale archiwów państwowych z całej Polski, w tym m.in. Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Narodowego w Krakowie oraz Archiwum Państwowego w Gdańsku, Lesznie, Łodzi, Przemyślu, Radomiu i Siedlcach.

52Obchody Narodowego Dnia Niepodległości były również okazją do zaprezentowania najnowszego tytułu wydawniczego z naszej jubileuszowej serii „Cossalin ad fontes”, tom II, pt. “200 Twarzy Koszalina. Fasady koszalińskich budynków”.

Wszystkim współorganizatorom i uczestnikom, którzy w tym dniu zechcieli być z nami bardzo dziękujemy. Szczególne podziękowania raz jeszcze kierujemy do Archiwum Akt Nowych w Warszawie za umożliwienie prezentacji oryginalnych dokumentów na wystawie w Koszalinie. Równie serdecznie dziękujemy Koleżankom i Kolegom z Archiwum Narodowego w Krakowie, bo to Wasza wystawa “Dziś albo nigdy. Wielka Wojna i polskie dążenia niepodległościowe” była zwiedzana z wielkim zainteresowaniem i jednocześnie stanowiła kanwę do przygotowanego przez nas konkursu: “Dziś albo nigdy, czyli co wiesz o polskiej drodze do Niepodległości”. Uwagę także przyciągała urocza wystawa Archiwum Państwowego w Przemyślu: “Kobieta w sercu żołnierza… Atelier wojenne z lat 1914-1918”, a także okolicznościowe publikacje Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Narodowego w Krakowie oraz Archiwów Państwowych w Gdańsku, Lesznie, Łodzi, Przemyślu, Radomiu, Siedlcach, które szeroko prezentowaliśmy.


izabela rogowska -163
Podczas tegorocznych uroczystości niepodległościowych w koszalińskim archiwum zbierane były datki na operację dla Julii Kopacz. Akcję zorganizował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie. Każdy darczyńca w zamian za złożony datek otrzymał rozgrzewający posiłek. Dzięki Państwa życzliwości i otwartemu sercu udało się zebrać kwotę 4.030,00 złotych. Za udzielone wsparcie pragniemy serdecznie podziękować.