Pomorze jakiego nie znamy

 

W ramach projektu edukacyjnego organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. B. Horodyskiego, Szczecinecką Agencję Promocji           i Kultury oraz Szczecineckich Pasjonatów Historii w 2017 roku odbywają się spotkania z cyklu Pomorze jakiego nie znamy.

Prelegentami organizowanych spotkań są przedstawiciele: Muzeum Regionalnego w Szczecinku, Archiwum Państwowego w Koszalinie Oddział w Szczecinku, Koła PTTK “Wiarusy” oraz członkowie                      szczecineckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Podczas comiesięcznych spotkań dzieci oraz młodzież poznają historię Pomorza.

5 kwietnia 2017r. w Centrum Konferencyjnym ZAMEK odbył się wykład archiwistki Katarzyny Lisieckiej                   pt. Historia ludności żydowskiej na Pomorzu.  W spotkaniu uczestniczyły dzieci          i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów ze Szczecinka i okolic oraz mieszkańcy miasta zainteresowani historią Żydów na Pomorzu.

W prezentacji multimedialnej zostały zaprezentowano fotokopie materiałów archiwalnych z Akt miasta Szczecinka /Magistrat zu Neustettin/ z XIX wieku, dotyczące gminy żydowskiej, przechowywanych w Archiwum Państwowym  w Koszalinie Oddział w Szczecinku.

Wiosną uczestnicy projektu wyruszają w podróż do miejsc związanych z historią Pomorza.