Relacja z warsztatów genealogicznych – marzec 2017

Zaproszenie na warsztaty genealogiczne w Szczecinku spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Udział w zajęciach zgłosiły osoby dorosłe prowadzące już samodzielne poszukiwania, a także osoby rozpoczynające dopiero swoją przygodę z genealogią. Wśród uczestników jest również młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Iwinie.

20 marca odbyło się pierwsze spotkanie dla młodzieży gimnazjalnej, natomiast pierwsze warsztaty genealogiczne dla osób dorosłych zorganizowano 29 marca br.

Zajęcia odbywały się w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej im. B. Horodyskiego w Szczecinku, gdzie uczestnikom przygotowano stanowiska komputerowe z dostępem do internetu oraz zorganizowano słodki poczęstunek.

Warsztaty prowadziła archiwistka Katarzyna Lisiecka, która na spotkaniu przekazywała wiedzę w jaki sposób poszukiwać informacji na stronie www.szukajwarchiwach.pl, jak korzystać z bazy PRADZIAD, gdzie mogą znajdować się informacje o losach repatriantów i osadników przybyłych na ziemie zachodnie w pierwszych latach powojennych oraz jakie informacje zawierają zachowane materiały archiwalne, które mogą być pomocne w budowie drzewa genealogicznego.

Zajęcia spotkały się z zainteresowaniem uczestników, którzy mieli dużo pytań i wątpliwości.

Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały pomocnicze do prowadzenia własnych badań rodzinnych, przewodniki genealogiczne oraz zadanie domowe do wykonania na następne zajęcia.

Oczekujemy jeszcze na kolejną grupę uczestników warsztatów, tym razem będą to najmłodsi badacze historii rodzinnych ze Szkoły Podstawowej w Iwinie, z którymi spotykamy się już niebawem.