Aktualności

Wystawa „Polacy na frontach II wojny światowej”

Co? Wystawa „Polacy na frontach II wojny światowej” stworzona przez Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”.
Gdzie? Archiwum Państwowe w Koszalinie – Archigaleria.
Kiedy? Ekspozycja dostępna jest do 21 maja br. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr. telefonu 94 317 03 67.
.
Archiwum Państwowe w Koszalinie wraz z Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun” zaprasza na wyjątkową wystawę pt. „Polacy na frontach II wojny światowej”.
.
Wystawa poświęcona została udziałowi Polaków w działaniach zbrojnych podczas II wojny światowej na wszystkich frontach – od kampanii wrześniowej, przez walki w Europie Zachodniej, po bitwy na froncie wschodnim i działania Armii Krajowej w kraju. Ekspozycja prezentuje unikatowe fotografie, dokumenty, mundury, repliki uzbrojenia oraz oryginalne materiały – wszystkie – pochodzące z osobistych archiwów rodzinnych członków Stowarzyszenia „Perun”.
.
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników historii oraz uczniów szkół podstawowych i średnich do jej zwiedzania. Ekspozycja dostępna jest do 21 maja br. Kurator wystawy Zbigniew Izraelski (BSMH Perun) przeprowadzi z uczestnikami bardzo ciekawą lekcje historii. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr. telefonu 94 317 03 67.
.
 

Czytaj więcej „Wystawa „Polacy na frontach II wojny światowej””

Wystawa „Polacy na frontach II wojny światowej”

Archiwum Państwowe w Koszalinie wraz z Bałtyckim Stowarzyszeniem Miłośników Historii „Perun” zaprasza na otwarcie wyjątkowej wystawy pt. „Polacy na frontach II wojny światowej”, które odbędzie się 8 maja o godz. 10.00 w Archigalerii Archiwum Państwowego w Koszalinie.

Wystawa poświęcona została udziałowi Polaków w działaniach zbrojnych podczas II wojny światowej na wszystkich frontach – od kampanii wrześniowej, przez walki w Europie Zachodniej, po bitwy na froncie wschodnim i działania Armii Krajowej w kraju. Ekspozycja prezentuje unikatowe fotografie, dokumenty, mundury, repliki uzbrojenia oraz oryginalne materiały – wszystkie – pochodzące z osobistych archiwów rodzinnych członków Stowarzyszenia „Perun”.

Wydarzenie ma na celu upamiętnienie bohaterstwa i poświęcenia polskich żołnierzy walczących o wolność ojczyzny oraz ukazanie różnorodnych dróg, jakie prowadziły ich na fronty największego konfliktu XX wieku.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników historii oraz uczniów szkół podstawowych i średnich do jej zwiedzania. Ekspozycja dostępna przez cały maj, podczas której kurator wystawy Zbigniew Izraelski (BSMH Perun) przeprowadzi
z uczestnikami bardzo ciekawą lekcje historii. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr. telefonu 94 317 03 67.

Co? Wystawa „Polacy na frontach II wojny światowej” stworzona przez Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”.

Gdzie? Archiwum Państwowe w Koszalinie – Archigaleria.

Kiedy? Otwarcie wystawy 8. maja godz. 10.00, ekspozycja dostępna przez cały maj. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr 94 317 03 67.

.

 

Komunikat o zamknięciu Archiwum w dniu 2 maja 2025 r.

Szanowni Państwo!

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem nr 6 Prezesa Rady Ministrów z 27 lutego 2025 r.
w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy oraz konieczność zapewnienia Pracownikom „odbioru” dnia wolnego w zamian za dzień świąteczny – przypadający
w sobotę 3 maja 2025 roku,

Archiwum Państwowe w Koszalinie oraz Oddziały w Szczecinku i Słupsku w dniu 2 maja 2025 r. będą nieczynne.

Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o zrozumienie i wyrozumiałość.

.

Święta Wielkanocne: Składamy najserdeczniejsze życzenia

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa, mnóstwo wiosennego słońca oraz samych sukcesów.
Dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie Katarzyna Królczyk wraz z Pracownikami.
.

Promocja książki Andrzeja Kuczkowskiego„Ku Światłu”

W czwartek, 10.04, br, w Archigalerii Archiwum Państwowego w Koszalinie odbyła się promocja najnowszej książki Andrzeja Kuczkowskiego pt. „Ku Światłu”, której wydawcą jest Muzeum Regionalne w Szczecinku.

Pan Andrzej Kuczkowski to starszy archiwista w naszym Archiwum, archeolog i regionalista, który zbadał dzieje szczecineckiej loży „Jadwiga ku Światłu” oraz pamiątki wolnomularskie.

Wszystkim obecnym dziękujemy, że byliście i aktywnie uczestniczyliście w spotkaniu.

.

Czytaj więcej „Promocja książki Andrzeja Kuczkowskiego„Ku Światłu””

Promocja publikacji „Ku Światłu” Andrzeja Kuczkowskiego w Archigalerii

10 kwietnia br. o godzinie 17.00 w Archigalerii Archiwum Państwowego w Koszalinie odbędzie się promocja publikacji „Ku Światłu” Andrzeja Kuczkowskiego połączona ze spotkaniem autorskim.
.
Andrzej Kuczkowski autor opracowania jest pracownikiem naszego Archiwum, archeologiem i regionalistą, który zbadał dzieje szczecineckiej loży „Jadwiga ku Światłu” oraz pamiątki wolnomularskie ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Szczecinku.
.
Jest to pierwsza tego typu publikacja na Pomorzu. Ważnym elementem książki są grafiki, których autorem jest Wojciech Mościbrodzki. Wydawcą książki jest Muzeum Regionalne w Szczecinku, które w dniu promocji będzie prowadziło sprzedaż publikacji.
.
Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie!
.
Co: Promocja publikacji „Ku Światłu” Andrzeja Kuczkowskiego”.
Gdzie: Archiwum Państwowe w Koszalinie (Archigaleria).
Kiedy: 10.04.2025 r. godz. 17.00
.

O organizacji polskiej administracji na ziemiach szczecineckich

Kim byli pierwsi mieszkańcy Szczecinka, skąd przyjechali, ile trwała taka podróż pociągiem?

Jak wyglądało codzienne życie pierwszych osadników, gdy w końcu dotarli na miejsce? Kto sprawował władze w mieście i czy było tutaj bezpiecznie? Gdzie był pierwszy polski kościół, pierwsza szkoła i szpital? Czy działała już straż pożarna, jak wyglądał powojenny handel?

O organizacji polskiej administracji i pierwszych miesiącach Polaków na ziemiach szczecineckich opowiadała 2 kwietnia 2025 r. w CK Zamek kustosz Katarzyna Lisiecka.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały materiały archiwalne obrazujące sytuację Polaków w 1945 roku przechowywane w Archiwum Państwowym w Koszalinie Oddział w Szczecinku oraz  Narodowym Archiwum Cyfrowym.

Wykład odbył się  w ramach programu „Szczecinek jakiego nie znamy”, który jest organizowany cyklicznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną Filia dla Dzieci i Młodzieży im. Kornela Makuszyńskiego w Szczecinku.

Czytaj więcej „O organizacji polskiej administracji na ziemiach szczecineckich”

Szczecinek 1945

Spotkanie organizowane dla dzieci i młodzieży uczestniczącej w cyklicznym programie „Szczecinek jakiego nie znamy”. Uczestnikami wydarzenia będą uczniowie klas VII ze szkół podstawowych. Celem wykładu jest przedstawienie pierwszych miesięcy tworzącej się polskiej administracji w Szczecinku, organizacji oświaty, kultury oraz życie codzienne przybyłych osadników na podstawie wybranych materiałów archiwalnych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Koszalinie Oddział w Szczecinku.
.
Na terenie Szczecinka w pierwszych miesiącach po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku ludność polska stanowiła znikomą grupę mieszkańców, byli to pozostali na terenie robotnicy przymusowi i bardzo nieliczni Polacy, którzy mieszkali w Szczecinku przed wojną.
.
O organizacji polskiej administracji i pierwszych miesiącach Polaków na ziemiach szczecineckich opowie w CK Zamek 2 kwietnia 2025 kustosz Katarzyna Lisiecka. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane najciekawsze materiały archiwalne przechowywane w Archiwum Państwowym w Koszalinie Oddział w Szczecinku obrazujące życie codzienne mieszkańców Szczecinka w 1945 roku. Początek spotkania godz: 11:00
.
Wydarzenie odbędzie się w ramach programu „Szczecinek jakiego nie znamy”, który jest organizowany cyklicznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną Filia dla Dzieci i Młodzieży im. Kornela Makuszyńskiego w Szczecinku.
.
Serdecznie zapraszamy!
.

Gościliśmy żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej

W naszym Archiwum gościliśmy żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Już od kilku lat żołnierze z 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego uczestniczą w lekcjach archiwalnych organizowanych przez nas.

Wizyta gości była okazją do przybliżenia działalności Archiwum oraz prezentacji wybranych materiałów, m.in. ze spuścizn i zbiorów związanych z wojskowością.

Nie zabrakło rozmów o nowych możliwościach współpracy pomiędzy naszymi instytucjami.

Dziękujemy za sympatyczne spotkanie!

Czytaj więcej „Gościliśmy żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej”

Do góry