Inauguracja projektu edukacyjnego „Moje korzenie”

6 kwietnia 2022 r. odbyła się inauguracja projektu edukacyjnego „ Moje korzenie”. Jest to wspólne przedsięwzięcie szczecineckiego Oddziału Archiwum Państwowego w Koszalinie oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Kornela Makuszyńskiego Filia dla Dzieci i Młodzieży w Szczecinku.

W projekcie biorą udział uczniowie z klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 4 im. Armii Krajowej, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Jana Sobieskiego oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Szczecinku wraz z opiekunami.

Pierwsze spotkanie zostało zorganizowane dla wszystkich uczestników w Centrum Konferencyjnym Zamek w Szczecinku. Wszystkich gości powitała Pani Renata Kubicka – Waśkiel menager Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Kornela Makuszyńskiego Filia dla Dzieci i Młodzieży w Szczecinku. Kierownik szczecineckiego Oddziału Archiwum Państwowego w Koszalinie Monika Głuszak omówiła cel projektu i program spotkań z dziećmi. Został również ogłoszony konkurs plastyczny dla uczniów pt. „Moja rodzina”. Archiwistka Katarzyna Lisiecka przygotowała dla uczniów krótki wykład „W poszukiwaniu przodków” wzbogacony prezentacją mulitmedialną, wprowadzający dzieci w temat genealogii oraz źródeł służących do prowadzenia poszukiwań własnych korzeni przechowywanych w archiwach rodzinnych, archiwach państwowych i kościelnych.

 Kolejne zajęcia będą odbywały się w grupach 12 osobowych. W kwietniu odbędą się lekcje archiwalne w Archiwum Państwowym w Koszalinie Oddział w Szczecinku, a w maju zaplanowano warsztaty komputerowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Kornela Makuszyńskiego Filia dla Dzieci i Młodzieży w Szczecinku.