Lekcje archiwalne

W dniach 23-25 października br. szczecinecki Oddział Archiwum Państwowego w Koszalinie odwiedziło 7 klas z Zespołu Szkół im. Jana III Sobieskiego w Szczecinku.

Był to pierwszy pobyt w Archiwum dla młodzieży z klas 8 Szkoły Podstawowej nr 5 oraz klas III Oddziału byłego Gimnazjum nr 2. Uczniowie wzięli udział w lekcjach archiwalnych pt. „Dzieje, zasób i formy działalności Archiwum Państwowego w Koszalinie Oddział w Szczecinku”.

Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z historią powstania Archiwum i formami działalności. Archiwiści zaprezentowali młodzieży w formie pokazu materiały archiwalne przechowywane w zasobie z zespołów Sądu Obwodowego w Barwicach z lat [1797-1978] 1879 – 1944, Akta miasta Szczecinka z lat 1684-1945, Starostwa Powiatowego w Szczecinku z lat 1945-1950, Inspektoratu Szkolnego w Szczecinku z lat 1945-1950, Urzędu Skarbowego w Szczecinku z lat 1945-1950 a także materiały archiwalne przechowywane w spuściznach po Józefie Sakrajdzie, Zdzisławie Naji oraz Zofii Dorożyńskiej. Podczas wizyty w magazynach archiwalnych uczniowie wysłuchali informacji o przechowywanym zasobie i warunkach ich przechowywania.

Wśród młodzieży największe zainteresowanie wzbudzały najstarsze materiały archiwalne przechowywane w skarbcu. Było również dużo pytań o możliwość korzystania z zasobu w Czytelni.

Uczniowie podczas wizyty z zainteresowaniem oglądali również wystawę pt. „Pamięć Polski. I Edycja Krajowej Listy Programu UNESCO Pamięć Świata” .

Dziękujemy za wizytę!