Otwarcie wystawy „Jak hartowała się scena”

W sobotę 23 mOśmioro osób stoi na chodniku przed ulicą. Przed kobietą w beżowym płaszczu stoją mikrofony. W tle fragment budynku z cegły i wystawa na murze.arca 2024 r. nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy „Jak hartowała się scena. Premiery Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w latach 1953-1958” zorganizowanej przez Archiwum Państwowe w Koszalinie we współpracy z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym z okazji 70-lecia teatru.

Ekspozycja została przygotowana przez specjalistów z poszczególnych dziedzin: Pani Dorota Cywińska, Kierownik Oddziału IV Popularyzacji zasobu archiwalnego czuwała nad kwerendą i udostępnieniem materiałów archiwalnych, Pan Tomasz Ogonowski, kierownik artystyczny Bałtyckiego Teatru Dramatycznego zajął się doborem archiwaliów i stworzeniem opisów, natomiast Pan Mariusz Król, znany koszaliński grafik i artysta skoncentrował się na oprawie graficznej.

Efekt współpracy można było podziwiać podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyły lokalne media. O ekspozycji opowiedzieli Pani Katarzyna Królczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie, Pan Andrzej Mielcarek, dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego oraz – wspomniany już – Pan Tomasz Ogonowski. W wydarzeniu wziął też udział Pan Przemysław Krzyżanowski, Zastępca Prezydenta Miasta ds. Polityki Społecznej.

Jeśli chodzi o samą wystawę, opowiada ona o początkach powstania Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, nazywanego w tamtym okresie – ze względu na brak stałej siedziby i trudne warunki bytowania – „teatrem tułaczym”. Na 13 wielkoformatowych planszach zamieszczono informacje na temat pierwszych przedstawień teatralnych prezentowanych przez pracowników nowo powstałego ośrodka kultury, a także materiały dokumentujące ich przebieg – zdjęcia, programy, projekty kostiumów.

Wystawę „Jak hartowała się scena” wyeksponowano na zewnętrznym murze okalającym budynek Archiwum Państwowego w Koszalinie. Jest dostępna dla każdego, przez cały rok.