Warsztaty w zakresie zabezpieczenia i ochrony archiwaliów

W maju odbyły się warsztaty w zakresie zabezpieczenia i ochrony dokumentacji aktowej i fotograficznej, organizowane w ramach projektu
„Z rodzinnej szuflady”, realizowanego przez Archiwum Państwowe w Koszalinie Oddział w Szczecinku oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. B Horodyskiego w Szczecinku.

Udział w zajęciach wzięli uczniowie klasy VI Społecznej Szkoły Podstawowej w Szczecinku, uczniowie klas VI-VIII Szkoły Podstawowej w Gwdzie Wielkiej oraz klasa VI Szkoły Podstawowej nr 5 w Szczecinku.

Podczas spotkań w archiwum uczestnicy projektu poznali podstawowe zasady profilaktyki i ochrony dokumentów oraz proste czynności w zakresie konserwacji materiałów aktowych i fotograficznych. Uczniowie zaznajomili się również z zasadami przechowywania archiwaliów, samodzielnie składali pudła archiwalne służące do zabezpieczania fotografii wykonane z tektury bezkwasowej, sprawdzali kwasowość papieru poprzez sprawdzenie odczynu PH, usuwali metalowe elementy z papieru, oczyszczali i podklejali dokumenty. Uczestnicy po zakończeniu zajęć praktycznych mogli sprawdzić poziom zdobytych wiadomości rozwiązując test z wiedzy na temat zabezpieczania materiałów archiwalnych przed zniszczeniem.

Ostatnie spotkanie zaplanowano w czerwcu 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej
im. B. Horodyskiego, podczas którego nastąpi podsumowanie pracy wszystkich uczestników oraz rozstrzygnięcie konkursu pt. „Śladami moich przodków”.

Zwieńczeniem projektu będzie wystawa fotograficzna.