Historia mojej rodziny piórem pisana

Archiwum Państwowe w Koszalinie Oddział w Szczecinku oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. B. Horodyskiego w Szczecinku zaprasza dzieci ze szkół podstawowych Szczecinka i okolic z klas IV-VII do udziału w projekcie edukacyjnym „Historia mojej rodziny piórem pisana”.

Celem realizacji projektu jest zwiększenie poziomu wiedzy wśród dzieci i młodzieży

o źródłach do poszukiwania informacji o swojej rodzinie i jej korzeniach, a także gromadzonych zasobach w archiwach państwowych.

Dla uczestników zaplanowano część teoretyczną oraz warsztatową, podczas których wspólnie odkrywać będziemy tajniki prowadzenia badań genealogicznych, opowiemy o podstawowych pojęciach dotyczących genealogii, materiałach źródłowych wykorzystywanych do poszukiwania korzeni własnej rodziny, a następnie będziemy ćwiczyć wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności w praktyce. Uczestnicy będą mieli okazję osobiście sprawdzić, jakie materiały archiwalne kryje Oddział Archiwum Państwowego w Szczecinku oraz z jakich pomocy w tym zakresie skorzystać można w bibliotece.

Dzieci wezmą również udział w zorganizowanych przez archiwistów warsztatach kaligraficznych.

Skupimy się ponadto na poznaniu nowoczesnych programów do prowadzenia badań genealogicznych, wyszukiwarek on-line oraz baz danych, aby już w trakcie zajęć rozpocząć poszukiwania informacji o własnej rodzinie, które zaprezentowane zostaną podczas uroczystego podsumowania projektu.

Projekt edukacyjny realizowany jest przez Archiwum Państwowe w Koszalinie Oddział w Szczecinku oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. B. Horodyskiego w Szczecinku, współfinansowany przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych oraz Archiwum Państwowe w Koszalinie.

Inauguracja projektu rozpoczyna się 15 września 2017 roku o godzinie 12.00         

w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. B. Horodyskiego w Szczecinku.

Ilość miejsc jest ograniczona. Grupy mogą liczyć maksymalnie 12 uczniów.

Nauczycieli zainteresowanych udziałem swoich uczniów w projekcie prosimy o kontakt z Archiwum Państwowym w Koszalinie Oddział w Szczecinku ul. Parkowa 3, tel. 94 37 403 63.

Serdecznie zapraszamy do udziału.