Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w Szczecinku

9 listopada 2018 r. szczecinecki Oddział Archiwum Państwowego w Koszalinie zaprosił mieszkańców do wspólnego świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W ramach uroczystości zaprezentowano wystawę „Dziś albo nigdy. Wielka wojna i polskie dążenia niepodległościowe”, która przygotowana została przez Archiwum Narodowe w Krakowie.

Wystawa prezentuje materiały archiwalne z zasobu archiwów państwowych, Muzeum Polskiego w Chicago, archiwum rodziny Rogalskich oraz Gołąbków, obrazujące polskie drogi do odzyskania niepodległości.

Wystawę oglądać można w siedzibie Oddziału AP w Szczecinku

do końca lutego 2019 r.

Szczecineccy archiwiści przygotowali również stanowisko z publikacjami dotyczącymi polskich dążeń do niepodległości przechowywanymi w zbiorach bibliotecznych.

Dla młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Warcisława IV w Szczecinku oraz uczniów klasy 5b Szkoły Podstawowej nr 6 w Szczecinku zorganizowano warsztaty kaligraficzne „List z 1918 roku”. Uczniowie mogli przenieść się w czasie o 100 lat i napisać list do Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.  Jako wzory posłużyła korespondencja z 1918 roku przechowywana w Archiwum Akt Nowych oraz Archiwum Narodowym w Krakowie.