Oficjalne otwarcie Archiwalnego Fotoplastikonu w Mielnie

Trzy kobiety przecinają pomarańczową wstęgę, trzymaną przez dwie osoby przebrane za rzeźby.Dnia 3 sierpnia 2023 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Archiwalnego Fotoplastikonu w Mielnie.

Od tego momentu do 30 sierpnia br. w stylowym, drewnianym fotoplastikonie można oglądać stare zdjęcia i pocztówki Mielna i okolic pochodzące z zasobu Archiwum Państwowego w Koszalinie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Kadry z lat 70. XX w. z zespołu Centralnej Agencji Fotograficznej (przechowywanego w NAC), do którego autorskie prawa majątkowe posiada Polska Agencja Prasowa, ukazują wakacyjną atmosferę, życie codzienne oraz migawki z okresu po sezonie turystycznym, kiedy nadmorskie wybrzeże odpoczywało po letnim szaleństwie.

Natomiast fotografie z lat 90. XX w. oraz pocztówki sprzed 1945 r. z zasobu koszalińskiego archiwum pozwalają odkryć różnice i zmiany, jakie zaszły w nadmorskich krajobrazach przez ostatnie dziesięciolecia.

Materiały są prezentowane w formatach 2D i 3D, i można je podziwiać za pomocą specjalnych okularów przytwierdzonych do fotoplastikonu.

Dziękujemy naszym partnerom (NAC, PAP, Gmina Mielno, Fundacja Koncept Kultura) za pomoc w zrealizowaniu tego przedsięwzięcia, a wszystkich Państwa, którzy chcieliby wybrać się w niezwykłą podróż w czasie, zapraszamy do oglądania Archiwalnego Fotoplastikonu w Mielnie.