Otwarcie wystawy pt. „Jesienne liście 1939 roku”

Plakat utrzymany w ziemistych barwach. W górnej części biało-czerwony pasek i napis Jesienne liście 1939 roku. Poniżej czarno-biała fotografia żołnierza oraz pary na tle szarej siateczki z ułożonymi brązowymi liśćmi i zestawem sztućców żołnierskich.W czwartek 31 sierpnia 2023 roku, w naszej archigalerii nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Jesienne liście 1939 roku”, przygotowanej przez członków Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun” i Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego.

Wystawa dotyczy okoliczności wybuchu II wojny światowej i składa się z kilku części obejmujących: społeczne przygotowania do wybuchu wojny (dokumenty, zdjęcia, materiały piśmiennicze), proces rekrutacji żołnierzy (zaświadczenia rekruckie, książeczki poboru), przebieg wrześniowej tragedii (dokumentacja związana m.in. z powstaniem obozów jenieckich), elementy wyposażenia żołnierza wraz z przedmiotami okołobitewnymi oraz osobiste historie rodzinne.

Ekspozycja, którą można oglądać do 26 września 2023 r., adresowana jest do mieszkańców Koszalina, a przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Po wcześniejszym umówieniu się pod nr tel. 94 3170 367 (Dorota Cywińska, kierownik oddziału popularyzacji zasobu) istnieje możliwość poprowadzenia lekcji historycznej przez członków stowarzyszenia.