Skarby szczecineckiego archiwum – relacja z otwarcia wystawy

29 września w Archiwum Państwowym                      w Koszalinie Oddział w Szczecinku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Skarby szczecineckiego archiwum” zorganizowanej               w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Kierownik Oddziału Monika Głuszak,   w związku z przypadającym w tym roku 65-leciem działalności szczecineckiej placówki, po przywitaniu przybyłych gości opowiedziała o przechowywanych w zasobie materiałach archiwalnych, najcenniejszych zbiorach oraz spuściznach przekazywanych przez osoby prywatne.

Na prezentowanej wystawie, po raz pierwszy, pokazane zostały fragmenty spuścizny przekazanej do archiwum państwowego przez Pana Kazimierza Margola. Ponadto zwiedzający mieli okazję zobaczyć fragmenty XIX-wiecznej dokumentacji budowlanej przechowywanej w zespole Akta miasta Szczecinka, pierwszy protokół wyboru władz miejskich i powiatowych w Szczecinku, a także plan miasta z zaznaczonymi stopniami zniszczeń budynków oraz obiektami zajętymi przez wojska sowieckie w 1945, ze Starostwa Powiatowego w Szczecinku z lat 1945-1950.

Na wystawie zaprezentowano również spuścizny po Józefie Sakrajdzie, Zdzisławie Naji, Zofii Dorożyńskiej oraz albumy rodzinne przekazane do archiwum przez Pana Winfrieda Brandenburga, a także pamiątki podarowane przez Pana Andrzeja Buczackiego, dotyczące Tomka Russanowskiego – uczestnika Powstania Warszawskiego.

 

 

 

 

Wystawa będzie prezentowana w Archiwum

do 2 listopada 2017 r.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny