Wystawa „Kolej na kolej”

3 października w Muzeum Regionalnym
w Szczecinku odbył się wernisaż wystawy
pt. „Kolej na kolej”. Ekspozycję wzbogacają materiały archiwalne z zasobu szczecineckiego Oddziału Archiwum Państwowego w Koszalinie Oddział w Szczecinku.

 

 

 

 

Zaprezentowano fotografie, plany budynków kolejowych, lampy semaforowe, fragmenty umundurowania pracowników kolei pochodzące z XIX wieku, list przewozowy dotyczący przewozu witraży do kościoła w Szczecinku z 1909 roku, kasowniki konduktorskie, tablice parowozów i wagonów osobowych oraz wiele innych eksponatów obrazujących historię kolei na Pomorzu.


Zbiory pochodzą z Archiwum Państwowego w Koszalinie Oddział w Szczecinku, Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, Muzeum Okręgowego w Pile, Towarzystwa Kolejowego Krzykańskich Kolei Drezynowych, Urzędu Miasta Borne Sulinowo, Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich – Koło w Szczecinku, redakcji „Temat” i Pana Jerzego Gasiula, Muzeum Regionalnego w Szczecinku. Ponadto na wystawie udostępnione zostały również zbiory prywatnych kolekcjonerów: Marka Sołonowicza, Waltera Wieczorka, Władysława Fijałkowskiego, Jarosława Leszczałowskiego oraz Jarosława Markanicza.

Wystawa będzie czynna do 1 grudnia 2019 r.